آموزشگاه نوجویان

استاد فرامرز پایور

اشتراک گذاری:

زندگینامه فرامرز پایور

فرامرز پایور نوازنده سنتور، ردیف دان، تصنیف ساز نامدار موسیقی ایران است. در ۲۱ بهمن سال ۱۳۱۱ در تهران متولد شد. پدرش علی پایور هنرمند ، نقاش و استاد زبان فرانسه بود.

اولین آهنگساز سنتور ایران

فرامرز پایور اولین سنتور نوازی بود که روی سنتور نوا سازی کرد. به بیان دیگر فرامرز پایور اولین آهنگ ساز روی سنتور بود.

فرامرز پایور در سن ۱۷ سالگی آموزش موسیقی را نزد ابوالحسن صبا آغاز کرد. و همچنین از مظهر استادانی چون عبدالله دوامی و نور علی خان برومند بهره برد.

فرامرز پایور یکی از برجسته ترین شاگردان استاد صبا بود. او فعالیت خود را در سال ۱۳۳۱ آغاز کرد. در سال ۱۳۳۷, تدریس سنتور را در هنرستان عالی موسیقی ملی آغاز کرد.

در سال ۱۳۴۱ برای ادامه تحصیلات خود که سالها پیش به عشق موسیقی کنار گذاشته بود از طرف وزارت فرهنگ و هنر به انگلستان فرستاده شد.

از دانشگاه کمبریج در زبان و ادبیات انگلیسی دانشنامه گرفت. و در تمام این سالها تلاش میکرد، همه کنفرانس ها با موفقیت انجام شد و از سوی این دانشگاه ها به دریافت جوایز متعدد نائل گردید.

فرامرز پایور در اجراهای موسیقی خود با نخبگان موسیقی ایرانی مانند شهناز، هوشنگ ظریف ، رحمت خ بدیعی حسین تهرانی و … همکاری داشت.

فرامرز پایور در دهه ۱۳۶۰ به همراه جلیل شهناز ، علی اصغر بهاری، محمد موسوی، و محمد اسماعیلی گروه اساتید را تشکیل داد و سرپرستی و آهنگ سازی و نوازندگی سنتور را بر عهده داشت.

تلاشهای پایور پلی بود بین میراث صبا و محجوبی، و آن جریانی که جوانان موسیقی دان و تحصیل کرده در دانشگاه هنرهای زیبا در دهه پنجاه به راه انداختند. و موسیقی ایران امروز را دگرگون کردند.

همچنین بخوانید  بیوگرافی حسین تهرانی

استاد فرامرز پایور

فعالیت های استاد فرامرز پایور

  • بیش از ۱۵۰۰ ساعت اجرای گروهی و فردی در داخل و خارج کشور
  • تربیت صدها شاگرد در چهار نسل متوالی
  • نت نویسی قطعات فراوان
  • حضور در هنرستان و هنرکده موسیقی ملی
  • نگارش کتب آموزش سنتور که تا کنون پر فروش ترین کتاب آموزش سنتور بوده است

دلیل فوت فرامرز پایور

فرامرز پایور اسناد مسلم موسیقی در سال ۱۳۸۸ بر اثر حمله شدید مغزی در یکی از بیمارستانهای تهران در گذشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب