آموزشگاه نوجویان

آشنایی با ساز درامز و پرکاشن

اشتراک گذاری:

قلب تپنده هر موسیقی و آهنگ، سازهای کوبه ای هستند. که در تمامی گروه ها ، اعم از ارکسترال، مدرن، و تلفیقی، موسیقی پاپ ، موسیقی بلوز، و جز …. دیده میشوند.

عموما سازهایی که از خانواده پرکاشن و کوبه ای باشند ،به هر شکل در گروه های موسیقی دیده میشوند. برای بسیاری از کسانی که به موسیقی ریتمیک و سازهای پر کاشن علاقه دارند توصیه میشود برای آینده روشن در زمینه موسیقی حتما ساز درام را آموزش ببینند.

درام چیست؟

درام، از سازهای پرکاشن یا همان کوبه ای محسوب میشود . که در قرن ۱۷ میلادی در انگلستان اختراع شد . این ساز در ابتدا شکل اامروزی نبود. در واقع درامز های اولیه از قرار گرفتن دو یا چند ساز کوبه ای در کنار یکدیگر
ساخته شدند که با کنار هم قرار گرفتن انواع طبل ها و سنج ها در گروه های نظامی و موسیقی محلی نواخته می‌شد. تا اینکه در طی سال‌ها تغییر به صورت استاندارد امروزی در آمده است.

درام، درامز، درام کیت یا ست درام، همه و همه نام هایی هستند که به مجموعه ای از سازهای ضربی همچون طبل ، سنج، و…. که روی پایه های مخصوص و اتصالات خاص قرار میگیرند اطلاق میشود.

این مجموعه در قالب یک ساز جدا شناخته میشود و به نوازنده آن درامر میگویند.

ساز درام در سبکهای مختلفی همچون جز ، باوز، راک، پاپ، و زیر مجموعه های آنها استفاده ی فراوان میشود. و امروزه یکی از سازهای اصلی گروه های موسیقی پاپ و پای ثابت کنسرتها و اجراهای زنده نیز می‌باشد.

همچنین بخوانید  قطعه عشق در پورتوفینو

آشنایی با اجزای مختلف درامز

یک درامز متشکل از تعدادی طبل و سنج است که به همراه تعدادی پایه ها و پدال به عنوان ساز اصلی در گروه موسیقی معرفی میشود.

طبل ها

به اجزای پوسته ای کوبه‌ای درام طبل گویند. که پوست کشیده شده بر روی آنها از نوعی پلاستیک مخصوص است. مجموعه طبلهای به کار رفته شده در درام عبارتند از :

طبل بزرگ یا بیس درام

همانطور که از نامش پیداست ، بزرگترین طبل موجود در مجموعه درام می‌باشد. که دارای کوک بم است و همچنین وظیفه ی اجرای ضربات قوی را بر عهده دارد.

طبل کوچک یا طبل سایدرام

روی دو طرف آن پوسته ای از جنس پلاستیک کشیده شده است و پوسته ی زیرین دارای سیم های کشیده شده و یا فنری شکل می‌باشد ، ارتفاع آن کم است و هنگامی که با چوب درام بر آن ضربه وارد میشود صدای استاکاتو تولید میکند. وظیفه ی این طبل اجرای ضربات نیمه قوی است.

طبل تم

سر طبل دیگر تام تام ها هستند . دو تام تامی که بر روی باس درام سوار می‌شوند و یک نام تام که به وسیله پایه بر روی زمین قرار میگیرد.

سنج ها

از اجزای مختلف درامز سنج ها مهمترین آنها محسوب میشود. این اجزا فلزی با آلیاژ بسیار مرغوب تهیه می‌شوند تا خاصیت صدایی خود را در طول زمان در مقابل ضربات از دست ندهند .
در یک دست درامز در کنار طبل ها انواع گوناگونی از سنج ها را دارا می‌باشد که نام می‌بریم:

  1. سنج کراشو سنج راید
  2. سنج اسپلش
  3. جفت سنج ها Hi_hat
همچنین بخوانید  نقاشی خط اثر استاد نجف پور

پایه ها و پدال

راید و کراش یکی از اجزای درامز بر روی پایه های سنج سوار میشوند. همچنین یک پایه مخصوص برای نگه داری نگهدارنده های تام سوار می‌شوند که خود آن نگهدارنده ها بر روی باس درام قرار دارند. باس درام هم از نظر نواختن تا حدی شبیه به های_ هات است. و آن را با پدال پا مینوازند. که شما میتوانید ست درام را تا اندازه ای که میخواهید گسترش دهید. بیشتر درامرها سنج های به ست خود اضافه میکنندمثل چندین و چند کراش و همچنین تام های بزرگ تر یا کوچکتر و شاید یک باس درام دیگر.

خرک و قاب

برای کوک کردن درام شما احتیاج دارید که پوست درام را توسط پیچاندن میله های که در اطراف درام بیرون زده اند سفت کنید . با این کار هوپ( قاب) به سمت داخل کشیده میشود و این فشار باعث میشود تا پوست درون هوپ درگیر شود و به سمت طبل کشیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب