آموزشگاه نوجویان

آموزش علمی کار با مترونوم در موسیقی

اشتراک گذاری:

مترونوم

مترونوم یک ابزار ساده و در عین حال بسیار کاربردی برای همه هنرمندان فعال در زمینه موسیقی به شمار میرود . این وسیله مستقیما با ریتم شناسی سرو کار دارد و برای نوازندگان متر و معیار مناسب و دقیقی است. تا در هنگام تمرینات از ضرب خارج نشوند.
مترونوم به طور دقیق ضربه‌ای میزان را مشخص میکند . همانطور که میدانید هر میزان در موسیقی بسته به میزان نمای آن از چند واحد یا بخش مساوی تشکیل می‌شود که به آن ضرب می‌گویند.

ضربه‌ای موسیقی مانند ضربان قلب در نبض یک قطعه از ابتدا تا انتها جریان دارند و شنوندگان با حرکات هماهنگ بدن یا دست زدن و پا کوفتن به آن واکنش نشان می‌دهند.

مترونوم با صدایی شاخص و متفاوت ضرب قوی را برای نوازنده مشخص میکند ، تا در حفظ سر ضرب ها و نواختن قطعه به کمک تو بیاید.
پس در مجموع ب ای استفاده  از مترونوم کافی است بدانیم قطعه در چه کسری از میزان اجرا میشود. و تمپوی آن چیست.

با تنظیم کردن مترونوم میتوانید قطعه یا تمرین را با حفظ  فواصل و سر ضرب ها به طور دقیق اجرا کنیم.

کار بامترونوم را به عادتی در نوازندگی تبدیل کنید

مترونوم یک لیدر و راهنمای سختگیر است.
که شاید در ابتدای کار با آن روی اعصاب نوازنده باشد. هیچ کس دوست ندارد صدایی تکرار ی که دائماً به حالت دستوری برایش پخش میشود را گوش کند.
اما باید بدانیم بر خلاف تصوری که از ریتم شناسی ذاتی انسان ها داریم، ذهن فقط قادر به پیگیری خط مستقیم ریتم و سر ضرب ها می‌باشد. و به صورت مستقل نمی‌تواند ریتم دقیق بسازد.
بدون استفاده از مترونوم ذهن نمی‌تواند فاصله ضرب ها را به صورت دقیق معین کند.

اما ذهن تربیت پذیر است و مثل تمام مهارت های که با تمرین و پیگیری به دست می آید ریتم شناسی حرفه ای نیز در طول زمان با تمرین های پیوسته بدست می‌آید.

متر و معیار ما برای تربیت ذهن استفاده از یک الگوی راهنما یعنی مترونوم می‌باشد. به همین خاطر است که همه اساتید و بزرگان موسیقی استفاده از مترونوم را موکدا توصیه میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *