آموزشگاه نوجویان

انتخاب ساز برای کودک و نکات آن

اشتراک گذاری:

انتخاب ساز برای کودک

در انتخاب ساز برای کودکان باید به چه نکاتی توجه کرد؟

وقتی سخن از آموزش کودکان میشود عموما ارف و متدهای مشابه به ذهنمان خطور میکند.

این درست است که در ابتدا باید شیوه های آموزش موسیقی کودکان را  شروع کرد ، اما شاید یک کودک بخواهد که با استفاده از سازهای نظیر ساز کوبه ای و یا کلاویه‌ای کار کند.
یکی از مهمترین نکاتی که هنگام انتخاب ساز برای آموزش موسیقی کودکان باید به آن توجه کرد، نوع سبک موسیقی است. که کودک شما به آن علاقه دارد.
برای دریافتن این موضوع بهتر است سبک های متنوعی از موسیقی را برای کودک پخش کنید.
و نوع حرکات و رفتار او را مورد بررسی قرار دهید . پس از مدتی متوجه میشوید که کودک شما کدام آهنگها را بیشتر زمزمه می‌کند و یا با کدام نوع موسیقی ارتباط بهتری برقرار میکند.

جالب است بدانید کودکان در سنین بالاتر بیشتر به آهنگهایی علاقه‌مند هستند که به صورت داستانی باشند. بنابراین پیشنهاد میکنیم سراغ موسیقی سبک کلاسیک بروید.
و پخش آهنگ‌های راک و رپ خودداری کنید.
اما در عین حال اجازه دهید با همه سبک‌ها آشنا شود.

در انتخاب ساز برای کودکان  خود فاکتورهای مختلفی همچون سن، علاقه، ترکیب بدنی، و…. را در نظر بگیرید که با توجه به آنها بهترین گزینه را انتخاب کنید.

فاکتور سن کودک

عامل سن را همیشه مدنظر بگیرید هنگام انتخاب ساز مناسب برای کودکان بالای شش سال شما با طیف وسیعی از انواع ساز برای کودک روبرو هستید.

اما بهترین ساز برای شروع موسیقی کودکان زیر شش سال پیانو و ویولن است، زیرا کودک به راحتی قادر به کنترل کردن ساز هنگام نواختن است.
پیانو گزینه مناسبی برای ورود به دنیای موسیقی است. زیرا این ساز موجب رشد مهارت های بنیادی در فرد میشود. کودکان توسط پیانو میتواند موسیقی را بهتر درک کنند.
و از آنجایی که این ساز یک مثال تصویری از موسیقی است در کمک به فهم نظری موسیقی کودک کمک میکند.
ویلن نیز از جمله سازهای موسیقی کودک است. این ساز به کودک می‌آموزد که چگونه ساز را تنظیم کند که همین امر عامل مهمی در رشد مهارت‌های موسیقیایی است.

همچنین بخوانید  آیا موسیقی یک استعداد ذاتی است؟

نوع و ترکیب بدنی کودک

نوع و ترکیب بدنی خاصی دارند که آنها را به سمت سازهای خاص مایل میکند . به عنوان مثال قد یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای انتخاب ساز در کودکان است.
کودکانی که قد کوتاهی دارند نمی‌توانند ساز بزرگتر از جثه  خودشان را بنوازند.

برای انتخاب سازهای بادی که نیاز به دمیدن هوا توسط دهان را دارند به سایز لب‌های فرزند خود دقت کنید. آبهای کوچک تر عموما برای سازهای بادی چون ترومپت مناسبتر هستند. در حالی که آبهای بزرگتر با این نوع سازهای تناسبی ندارند.
یا اگر ساز پیانو را برای کودک در نظر دارید به سایز انگشتان او دقت کنید. انگشتان بلند و باریک برای نواختن پیانو مناسب تر هستند.

فرصت کاوش در دنیای موسیقی

کودک خود را به موزه های موسیقی و کنسرتهای موسیقی ببرید . این امر به او اجازه می‌دهد ساز مورد علاقه خود پیدا کند. از تغییر سبکهای موسیقی توسط فرزندان نهراسید.

میزان اجتماعی بودن فرزند

شخصیت کودک در انتخاب ساز یکی دیگر از فاکتورهایی است که باید به آن توجه کنید.
کودک دوست دارد مورد توجه قرار بگیرد برای همین معمولا جذب سازهایی می‌شوند که نمایش بیشتری را ارائه میدهد. پیش از انتخاب ساز برای کودکان به ویژگی شخصیتی آنها توجه کنید. فلوت از نوع سازهایی است که باید برای اجرای آن در گروه جلوتر از بقیه ایستاد. سازهای ساکسیفون و ترومپت نیز برای کودکان اجتماعی مناسب است. برخی کودکان نیز به دلیل خجالتی بودن تمایلی به نواختن سازهای زهی نداشته‌ باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب