آموزشگاه نوجویان

تاریخ هنر باستان و تاریخچه هنر در ایران باستان

اشتراک گذاری:

تاریخ هنر باستان

تاریخ هنر به سرگذشت هنرهای تجسمی ، نمایشی، شنیداری، بصری اشاره دارد و  تحول آنها را در طول تاریخ بررسی می‌کند.

نقطه آغازین تاریخ هنر از آثار هنری غارنشینان و نقاشیها و مجسمه سازی های ابتدایی از حیوانات و انسان ها تشکیل شده است.

تاریخ هنر را میتوان بر اساس منطقه به چند دسته تقسیم کرد.

هنر خاور باستان در سرزمین های خاورمیانه و هندوستان _ هنر یونان باستان و روم باستان_ هنر بیزانس_ هنر اسلامی_ هنر خاور دور_ هنر قرون وسطی_ هنر رنسانس_ هنر نوین غربی_ و در نهایت هنر نو گرایی دوران جدید در قرن بیستم از آن جمله اند.

سیر تکاملی هنر ایرانی ریشه در حوادث تاریخی این کشور دارد. و همچنین آب و هوای متفاوت در ایران اثر خود را بر ساکنان اولیه این سر زمین در پیدایش هنرهای باستان تاثیر داشته است.

کنده کاری های روی دیوار ها( کتیبه ها) و سکه از جمله آثار آن دوران به شمار میرود.

در دوران معاصر هنر و معماری با ملت ایران پیوند داده شده و نقطه آغازین آن به امپراطوری هخامنشیان است.

اما این هنر تاریخچه طولانی تری داشته و مبدا آن به هزاره سوم قبل از میلاد و پیش از رسیدن پارسیان به فلات ایران باز میگردد.

هنر ایران یکی از غنی ترین میراث‌ هنری در تاریخ جهان است. و در بر گیرنده بسیاری از رشته های معماری نقاشی، با فندک ، سفالگری، موسیقی ، خوشنویسی، و فلز کاری است.

۵ هزارسال قبل از میلاد مسیح، ایرانیان ، زمستان‌ها و تابستانها کوچ میکردند و اقدام به ساخت خانه ها سفالی میکردند و وسایل ساخت خانه به رنگ قرمز و مشکی می‌شده و در آتش پخته میشد.

در ۴ هزار سال قبل از میلاد مسیح ساکنان زاگرس دهکده ها را ساخته و به تدریج به صورت متراکم زندگی کردند. و معماری ایجاد شد.

۳ هزار سال قبل از میلاد مسیح ، سنگ سفید، قیر، و انواع دیگر سنگها برای ساخت ابزار استفاده میشد.

دوهزار سال قبل از میلاد آمدن آریان ها به فلات ایران مهمترین اتفاق بوده است که در آن زمان هنر فلز ، به اوج خود رسید ، ساخت سفالهای نازک در نواحی البرز گسترش‌ یافت.
و ساختمان های مجلل با دیوارهای آجری یا از سفال پخته شده با نقاشیهایی از طرح های انسان ها و برج ها فلکی و درختان تزیین شد.

شهر نشینی توسعه یافت و کنده کاری های سنگی به مرحله ای رسید که زیبایی به شوش بخشید.

در هزاره اول قبل از میلاد مسیح، در این زمان چوپایان، و کشاورزان در دامنه البرز زندگی میکردند و وسایل فلزی ارزشمندی داشتند.

در قرن ۶-۷ قبل از میلاد مسیح ، به دلیل مهاجرت انبوه نژادهای مختلف به فلات ایران آغاز شد که باعث ایجاد امپراطوری هخامنشی شد.

در این زمان مطالعات به صورت زمان بندی شده و طبقه بندی شده نگه داری شد.

کتیبه ها با دست خط های سه زبان ، پارسی ، ایلامی، و آکادی از دوره هخامنشیان به جا مانده و موارد ارزشمندی حک شده و عظمت ایران را نشان میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب