آموزشگاه نوجویان

تفاوت سازهای کلاویه ای با یکدیگر

اشتراک گذاری:

کیبورد چیست؟

یک ساز دیجیتال که با فرمت mpI صدا و اصوات متفاوت را به شکل الکترونیک و دیجیتال صداهای مختلف را شبیه سازی میکند.
صدای ارکسترال ، صدای گیتار، صدای پیانو ، یا حتی صداهای طبیعی مانند. صدای باد و طوفان توسط این ساز قابل شبیه سازی است.

در موسیقی مدرن برای کاستن هزینه ها و تسریع در انجام بسیاری از تنظیمات از سینتی سایز ها و کیبورد برای ایجاد فضاسازی استفاده می‌کنند. بسیاری از قطعه های موسیقی که حس و حال ارکسترال در خود دارند با استفاده از سیتنی سایزرها میتوان صدای انواع و اقسام ارکسترها را شبیه سازی کرد . این روند باعث میشود تا علاوه بر صرفه جویی در زمان ، تعداد نوازنده های بعد وگروه هم کمتر شود.
هر چه تعداد نوازنده ها کمتر باشد هماهنگی و ژوست شدن آنها با هم راحت تر میشود.

نقش کیبوردیست و پیانیست در گروه موسیقی

سیتنی سایزرها یا همان کیبورد ایجاد فضا را برعهده دارد ، غالبا نوازنده سیتنی سایزرها در ترک ها صرفا آکورد میگیرند و نهایتا با نواختن چندین ملودی با صدای پیانو و یا صداهای دیگر نقش مهم را در گروه اجرا میکنند.

کیبوردها در بسیاری از بندهای موسیقی حیاتی و ضروری هستند.
بسیاری از سازها مانند بیس ها و درامز چون وظیفه هامونی و نگهداری ریتم را دارند دارای صدایی خشک هستند .گیتار و دیگر سازها هم تا جایی که امکان دارد به موزیک فضا و جلا میدهند . اما در آهنگ ها ممکن است حالی خالی بسیاری از فرکانس ها را حس کنیم که با استفاده از سیتنی سایزرها میتوان این جاهای خالی را پر کرد.

همچنین بخوانید  ۱۰ ساز عجیب دنیای موسیقی

پیانو چیست؟

پیانو یه ساز کلاویه ای است. با فشار دادن کلیدها( کلاویه ها) پیانو، نیروی وارده از طریق اهرم که به آن pirot میگویند به چکش ها منتقل میشود و سپس چکش ها که سر آنها نمد قرار دارد به سیم ها ضربه وارد میکند و با ارتعاش سیم ها و تشدید امواج صوتی ، یک صوت شنیدنی از پیانو ایجاد میشود.

در اصل بیشترین حجم صدای ایجاد شده در پیانوی آکوستیک از لرزش صفحه صوتی است.

به پیانو و سازهایی که صفحه کلید دارند ، سازهای کلاویه ای یا صفحه کلیدار هم گفته میشود.
در دهه های اخیر سازهای صفحه کلید دار مانند کیبورد الکتریک ، آکاردئون ، و سیتنی سایزر که صفحه کلید دارند بر پایه شیوه نواختن پیانو ساخته شده اند.

نقش پیانیست در گروه

پیانو ساز مادر است، همه انسانهای کره زمین از شنیدن صدای پیانو لذت میبرند.
با این از پیانو میتوان ارپژهای متوالی را نواخت ، هم به صورت ملودیک شروع به نوازندگی کرد.

کیبوردیست و پیانیست ها تقریبا نقش یکسانی دارند. اما کیبوردیست ها بر علاوه بر نواختن وظیفه ایجاد فضا و حفظ حس و حال موزیک را نیز دارند. برای اینکه بتوان یک کیبوردیست قوی و خلاق شد، باید نواختن پیانو را تا جایی که امکان دارد ادامه داد. نواختن با کلیدهای پیانو باعث میشود تا سرعت دست شما چند برابر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب