آموزشگاه نوجویان

ظلم به گیتار پاپ

اشتراک گذاری:

تلفیق گیتار و سازدهنی

خیلی از هنرجوها و مدرس‌ها تصور می‌کنند گیتار کلاسیک برتری‌های خیلی زیادی نسبت به گیتار پاپ دارد.
ابتدا در مورد گیتار کلاسیک صحبت می‌کنیم. نوازنده کلاسیک به گونه‌ای است که شنونده تصور می‌کند بیش از یک گیتار مشغول نواختن است به دلیل اینکه نوازنده کلاسیک علاوه بر خط اصلی ملودی ،خطوط دیگری را از جمله خط باس (منظور صدای بم هست) هم اجرا می‌کند. بر این اساس نت‌ها باید کاملاً دقیق اجرا شوند و هنرجو و نوازنده تمام فکر و ذهنش نواختن دقیق نت‌ها باشد.
و از وظایف انگشتان دستان خود  در بعضی موارد  اکثراً غافل می‌شوند و از آن جمله موزیکالیته و ریتم و احساس موجود در کار است.
و در اندک نوازنده‌هایی این توانایی مشاهده می‌شود که کلیه پارامترهای یک اثر موسیقی را تا حد مطلوب در گیتار کلاسیک اجرا نمایند.

در آموزشگاه موسیقی نوجویان سعی بر آن میشود که هنرجویان علاقه مند به ساز گیتار در ابتدا با مشاوره کامل جهت انتخاب بین گیتار پاپ و کلاسیک توسط اساتید مجرب آموزشگاه از تفاوت آنها مطلع شوند. تا با دید بهتری بتوانند انتخاب نمایند.

تفاوت گیتار پاپ با کلاسیک در این است که گیتار پاپ ظاهراً ساده و سطحی عنوان شده است در صورتی که چنین نیست .اکثر نوازنده‌های گیتار پاپیولر یا مردمی به جهت اینکه بتوانند با ساز خود ترانه بخوانند آن را انتخاب کرده‌اند.
این موضوع در گیتار کلاسیک بسیار دشوار است که نتها دقیق اجرا شود و همزمان هم خواننده نوازنده یکی باشد و این است که ترجیح داده میشود خوانندگی را به شخص دیگری واگذار کند.
اما در گیتار پاپ هر دو این کار توسط شخص انجام می‌شود و ملودی اصلی را باید با ترانه خواند همراهی‌ها و آکامپانیمانها و ریتم و آکوردها  با ترکیبات دست چپ و راست به نحوه شایسته‌ای باید اجرا کرد.
هماهنگی کلام دست چپ و دست راست اگر  بخواهد تاثیرگذار باشد کار دشواری است. چرا که نوازنده باید اشراف کافی بر خوانندگی و سلفژ داشته باشد و بتواند ضمن اجرای گیتار در صدای خود ایجاد نوانس انتقال حس و داینامیک  و تحریرهای لازم را داشته باشد و همزمان بتواند آکوردها را در جای مناسب خود بگیرد و از آکوردهای تکراری که سطح نوازنده  پاپ را معمولی نشان می‌دهد پرهیز کند.

همچنین بخوانید  آهنگ من درد مشترکم | پرویز نحف پور

استفاده از آکوردهای شکسته، استفاده از تکنیک آکورد ملودی در زمان خواندن استفاده از پاساژ‌ها نقاط مکث اجرای ملودی‌های کوتاه در بین اپیزودهای ترانه تواانایی‌های دست راست که خود آن ماجرای بسیار مفصلی است در ایجاد ریتم و تکنیک‌های متنوع  مثل راسکوادوها ،تریپلت‌ها ،پیکادوها استفاده از شست دست راست به عنوان باس و استفاده از انگشتان ۱و۲و۳ در فضای تریبل و تقسیم آنها ایجاد تنوع ریتم و ایجاد شور و هیجان در موسیقی به اضافه خلاقیت نوازنده و خواننده که بسیار بسیار مهم است ایجاد احساسات در بیان ترانه ، مجموعه این‌ها یک نوازنده قهار گیتار پاپ را به وجود می‌آورد. که نیازمند تمرینات طاقت فرسایی است .
اینکه گیتار پاپ را در حد اجرای ۴  آکورد ساده و یک ریتم تکرار شونده از اول تا آخر و یک خوانندگی فالش و خارج نشان بدهیم ظالمانه است . ما باید در مورد گیتار و نوازندگی پاپ با دقت بیشتری حرف بزنیم ..

شما دوستداران و علاقمندان به یادگیری ساز پاپ یا کلاسیک گیتار میتوانید با آموزشگاه موسیقی نوجویان از طریق سایت، پیج اینستاگرام ، شماره های آموزشگاه در ارتباط باشید تا از مشاوره اساتید بهره مند شده تا به درستی بتوانید تصمیم بگیرید.

مقاله: پرویز نجف پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب