آموزشگاه نوجویان

نکاتی برای خرید ساز تار | قیمت تار خوب

اشتراک گذاری:

قیمت ساز تار

تار یک ساز زهی است ، که تولید صدا در آن با زخم زدن با مضراب بر سیم انجام می‌شود .در ساخت تار از چوب، پوست، استخوان ،زه و فلز استفاده می‌شود که کیفیت و جنس آنها بر صدای ساز تاثیر زیادی دارد.

اولین چیزی که مورد توجه قرار می‌گیرد بودجه‌ای است که شما در اختیار دارید اکثرا بر این باور هستند که در ابتدا باید سازی ارزان و معمولی داشت اما این یک باور غلط است زیرا نواختن با سازی که کیفیت و جنس خوبی ندارد انگیزه شما را برای ادامه کار کم می‌کند پس بهتر است کمی بیشتر هزینه کنید تا بتوانید ساز تهیه کنید که از صدای آن لذت ببرید.

ساز تار نباید خیلی سبک یا خیلی سنگین باشد بهترین چوب برای ساخت ساز تار چوب توت است که معمولاً زرد رنگ است و تعداد رگه‌های کمی دارد .سازهای سنگین کیفیت چوب خوبی ندارند و احتمال شکستن آنها زیاد است .شما باید بتوانید دسته ساز را با دو انگشت شصت و اشاره بگیرید و آن را به راحتی بلند کنید در این حالت ساز باید زاویه حدود ۴۰ درجه پیدا کند.

در خرید ساز باید به جثه نوازنده توجه شود نوازنده باید بتواند ساز را به آسانی در آغوش بگیرد.
بر روی دهانه‌های باز کاسه نقاره پوست می‌کشند جنس و نحوه نصب پوست روی کاسه در صدای ساز و صدای زیر و بم آن بسیار تاثیر دارد این پوست از قسمت نازک پوست چهارپایانی مانند بز و بره انتخاب شده است اما امروزه به جای استفاده از پوست طبیعی از پوست‌های مصنوعی استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید  عشق به اجرا و ترس و استرس در نوازندگی هنگام با اجرا

دسته ساز بهتر است از جنس چوب توت یا چوب گردوی تیره باشد روی دسته نباید،انحنا داشته باشد. ناصاف بودن روی صدای آن تاثیر دارد .
محل اتصال دسته به بدنه ساز باید فاقد هرگونه ترک خوردگی باشد. یکی دیگر از عوامل مهم جنس و شکل خرک ساز است و نحوه نصب آن خرک طولی حدود ۵ ارتفاع ۲ سانتی‌متر دارد که توسط دو پایه کوچک روی پوست کاسه نصب می‌شود اغلب از جنس استخوان است.

سیم‌های ساز را باید در قسمت بدنه و دسته مورد بررسی قرار داد. برای این کار می‌توانی تک تک پرده‌ها را بگیرید و به سیم‌ها ضربه بزنید . صدا باید، شفاف و بدون گز باشد قسمت ابتدایی دسته‌ای که کلیدهایی در آن واقع شده‌اند باید صاف و عاری از هرگونه خوردگی باشد.

در خرید ساز خود بهتر است از استاد یا مشاوره خرید ساز در آموزشگاه‌ها کمک بگیرید تا بتوانید یک ساز مناسب برای خود تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب