آموزشگاه نوجویان

پیانو رویال چیست؟

اشتراک گذاری:

پیانو رویال

پیانو قوی ترین ساز خانواده کلاویه ای یا کلید دار به شمار می‌آید.
بهمن علت به آن مادر سازها هم گفته میشود.
زیرا هم وسعت صدای بسیار زیادی دارد و همچنین این امکان را به نوازنده می‌دهد تا بتواند ده نت را اجرا کند.یعنی به تعداد تمام انگشتان دست.

پیانو از روی سازی به نام هارپسیکورد ساخته شده است. شخصی به نام کریستوفوری با تغییر بر روی مکانیسم زخمه ای هارپسیکورد آنرا تبدیل به سیستم کوبشی نمود.

مشهورترین ساز بین سازهای پیانو ،پیانو رویال است. هم به دلیل وسعت صدای بسیار زیاد ، و هم به دلیل جعبه بزرگی که سیم‌ها و چکش‌ها در آن تعبیه شده است.
تولید صدا در این ساز بر اثر چکش ها با سیم های فازی که در داخل جعبه چوبی تعبیه شده اند می‌باشد. این چکش ها بر اثر فشار کلیدها به حرکت در می آیند. پیانو رویال صدای با شکوه و پر طنینی دارد و بیشتر در سالن کنسرت و ارکستر های. بزرگ استفاده می‌شود.

تفاوت ساز پیانو دیواری و پیانو رویال

سوالی که ممکن است برای خریداران ساز پیانو مطرح شود این است که کدام یک از این دو نوع پیانو بهتر است و تفاوت آنها در چیست؟

اولین تفاوت آنها در قیمت و شکل ظاهری آنهاست.
پیانو رویال مشهورترین پیانو سازهای کلاویه ای است. که دارای محدوده دینامیکی قوی، صدای غنی تر، عملکرد نرم تر، قابلیت کوک دقیق‌تر است.

اما تفاوت اصلی این دو ساز که بسیار قابل توجه است، در سیستم انتقال نیرو از کلاویه ها به چکش‌ها و البته سیستم خفه کن هر سیم است.

همچنین بخوانید  روز جهانی پیانو، تبریک روز جهانی پیانو

سیم های پیانو دیواری عمودی و سیم های پیانو رویال افقی است. یعنی در رویال چکش‌ها
به صورت افقی از بالا به پایین است.یعنی در جهت خلاف جاذبه زمین است. و این باعث میشود، کلیدهای پیانو رویال هنگام ضربه زدن سنگین‌تر باشند. بر عکس هنگام برگشت چکش جاذبه برگشت آن کمک میکند و چکش سریع‌تر برمی‌گردد و نوازنده می‌تواند با سرعت بیشتری یک کلید را در حال نواخته و نت‌های با تمپوی بالا روی کلید اجرا کند. برای همین سرعت پاسخگویی یک کلاویه در پیانوی رویال بهتر از پیانو دیواری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب