آموزشگاه نوجویان

آشنایی با ساز ویولن و پاسخ به سوالات متداول در رابطه با آن

اشتراک گذاری:

آشنایی با ساز ویولن

یادگیری ویولن یکی از لذت بخش ترین کلاسهای آموزش موسیقی می‌باشد. نقش این ساز چه به صورت تکنوازی و چه در ارکستر ها بسیار پر رنگ بوده و صدای آن بسیار پر طنین و شنیدنی است. بدون شک ویولن از زمان ابداع تا کنون جز یکی از تاثیرگذارترین سازهای عرصه موسیقی است.

ویولن در رده سازهای زهی_ارشه ای قرار دارد و مبدا آن ایتالیا می‌باشد. از مشهورترین نوازندگان این ساز میتوان به آنتونیو ویوالدی و نیکول پاگانینی اشاره کرد.

آیا یادگیری ساز ویولن راحت است؟

پاسخ این سوال خیر است. ویولن در رده سازهای ساده قرار نمیگیرد، و یادگیری آن نیاز به تمرین و پشتکار فراوان دارد.

یادگیری ویولن

قدم اول برای شروع آموزش ویولن چیست؟

ابتدا باید ساز مورد نظر خود را به کمک یک کارشناس ویولن تهیه کنید. سپس از طریق کلاسهای تدریس خصوصی یا آموزشگاه موسیقی اقدام کنید.

برای آموزش ویولن از چه روشی و چه کتابهایی باید استفاده شود؟

در ابتدای آموزش اساتید ، مطالب عمومی و مقدماتی و تسلط بر روی آن را به هنرجویان آموزش می‌دهند و پس از این هنرجویان می‌توانند بین دو سبک ایرانی و کلاسیک یکی را انتخاب کنند . برای آموزش ویولن ایرانی از کتابهای اساتید پرویز یا حقی یا روح الله خالقی و برای آموزش کلاسیک نیز معمولا از کتابهای ل ویولن ۱ تا ۴ استفاده میشود.

چه سنی برای یادگیری ویولن مناسب است؟

پس از آنکه هنرجو در سن ۵-۶ سالگی یک دوره کلاس ارف را گذراند میتواند برای شروع کلاس ویولن اقدام کند.
ویولن در سایز های مختلف وجود دارد .

همچنین بخوانید  آموزش ویولن بخش اول

سن یادگیری ساز ویولن

آیا یادگیری ویولن تداخلی در برنامه های درسی دانش آموزان تداخل ایجاد میکند؟

پاسخ این سوال خیر است.در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا موسیقی و درس تواما تدریس میشود .و ما نیز میتوانیم از تجربیات این کشورها استفاده کنیم.هنرجو با یک برنامه ریزی دقیق و منظم، میتواند در کنار کلاسهای درسی خود به آموزش موسیقی بپردازد.بدون اینکه کوچکترین تاثیر منفی روی درس او بگذارد.حتی تاثیر مثبت کلاسهای موسیقی برای پیشرفت درس نیز ثابت شده است.

آیا امکان تدریس ویولن به صورت آنلاین وجود دارد؟

بله این امکان وجود دارد . البته اساتید و کارشناسان موسیقی توصیه میکنند برای یادگیری حتما از استاد حضوری استفاده کنند. چون موسیقی علاوه بر تئوری ، بیشتر کارهای عملی دارد، و هنرجو باید تکنیکهای نوازندگی را به صورت حضوری از استاد بیاموزد.

ساز ویولن را از کجا تهیه کنیم؟

سعی کنید ابتدا استاد خود را مشخص کنید و سپس به کمک استاد یا یک کارشناس زبده موسیقی اقدام به تهیه ساز کنید. چون ممکن است در اثر بی تجربگی و آشنا نبودن به قسمت‌های مختلف و کیفیت و صدای ساز
نتواند به تنهایی ساز خوبی را انتخاب کند.

چه کسی اولین ویولن را ساخت؟

دو سازنده قدیمی ویولن در تاریخ ثبت شده که هر دو از شمال ایتالیا هستند. آندره آماتی از کرمونا و گاسپارو دی برتولوتی دو سازنده ویولن باعث گسترش ویولن در سطح جهان شدند.
ویولن‌های تولید شده توسط این دو نفر هنوز هم وجود دارند. در واقع قدیمی‌ترین ویولن موجود امروزه یکی از ساخته های آماتی در حدود سال ۱۵۶۵ است.

آیا ویول یکی از اقوام ویولن است؟

گرچه ویولن در اواسط قرن شانزدهم به جهان معرفی شد ،اما ساز مشابهی در حدود قرن چهاردهم ساخته شد که ویول نام داشت.
ویول در قرن ۱۶_۱۷ رونق گرفت. و در واقع ویولن و ویول در یک دوره با یکدیگر همزیستی داشتند. سازهای خانواده ویول دارای سوراخ fشکل نیستند. بلکه دارای یک سوراخ هستند که کاربرد تزئینی دارد. ویول تعداد سیم‌های بیشتری دارد و از بدنه آن ضخیم تر از ویولن است.

همچنین بخوانید  ویولن بسیار زیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب